21 januára 2016

Výmena ložísk na práčke Whirlpool AWT, AWE

Ak je práčka hlučná a zvlášť sa to prejavuje pri žmýkaní - odstreďovaní, dôvodom môžu byť ložiská. Treba však vylúčiť, že tento hluk nejde z vypúšťacieho čerpadla, ak sú vadné ložiská, je práčka hlučná len ak sa točí bubon.
Na zvrchu plnených práčkach Whirlpool označených ako AWT .... alebo AWE ... nie je výmena ložísk zložitá, chce to však trochu zručnosti. Odporúčam vymeniť obe naraz, aby sa práčka nemusela rozoberať po pol roku znova. Kompletná sada ložiskového domca vyzerá takto, pôvodné ložisko mohlo byť sivé. Objednať sa dá v tomto obchode:
Ložiskový dom Whirlpool AWT
Ložisko na práčku Whirlpool AWT, AWE, Polar
Stručný návod na výmenu:
V prvom rade vytiahneme napájací kábel z elektriky.
Bočné plechy dáme dole, vzadu po bokoch je pár skrutiek a ťahom smerom dozadu plech zložíme.
Dáme dole skrutky na oske bubna, zároveň klinový remeň a remenicu bubna. Odpojíme káble od ohrievacieho telesa. Všetky skrutky na bočnici odskrutkujeme a bočnicu dáme dole, ohrievacie teleso môže zostať. Bubon je voľný, takže ho vyberieme. Na starom ložiskovom dome odskrutkujeme zvyčajne tri skrutky a miernym zapáčením väčším skrutkovačom ložisko vyberieme, je tam len nasunuté. Starý kovový krúžok dáme von aj s tesnením, založíme novú gumičku, na to kovový krúžok a nové ložisko budeme vtláčať dovnútra. Má z jednej strany výstupok, tak presne sadne. Nové idú dnu ťažšie, vo fabrike ich mastia a vtláčajú lisom, ja ich dávam upravovať, takže by to nemalo byť také zlé. Zároveň si z vnútornej strany kontrolujeme, či tesniaca gumička zapadla správne a nevyskočila, kovový pliešok si môžeme pridržať druhou rukou. Keď už je ložisko z časti dnu, založíme skrutky a striedavo rovnomerne doťahujeme. Ložisko je nadoraz, keď je kovový pliešok pevne osadený. Tesniaca gumička pod plieškom musí byť rovnomerne po celom obvode.
Na oskách bubna vymeníme priložené tesniace gumičky VA25 a namažeme styčnú plochu vazelínou. Rovnako aj pliešok pod ložiskom. Keď máme obe ložiská vymenené, založíme bubon, dotiahneme skrutku na oske. Potom ešte očistíme tesniacu gumu na bočnici a ideálne keď na ňu dáme tenkú vrstvu silikonu, aby nám práčka okolo bočnice netiekla. Založíme bočnicu, ohrievacie teleso musí vojsť tesne na kovový držiak. Podoťahujeme skrutky, samozrejme s citom, keďže je to plast a nasadíme remenicu. Klinový remeň sa nasadzuje najskôr na remenicu motora, potom na veľkú remenicu a zatočením nasadiť. Popripájať káble a otestovať, či nám práčka netečie.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára